Kronikë

Rinas/Tentoi të korruptonte punonjësit e Policisë Kufitare, pranga të riut


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:37 - 26/10/20 |
Opi Nion

Policia Kufitare e Rinasit ka arrestuar një 22-vjeçar pasi tentoi të korruptojë punonjësit e Policisë Kufitare, me qëllim lejimin për të udhëtuar drejt vendeve të BE-së edhe pse nuk kishte dokumentacion të rregullt.

Arrestimi i të riut u bë pasi gjatë kontrollit të dokumentacionit dhe intervisitimit për qëllimin e udhëtimit në vendet e BE-së, ky shtetas, duke qenë se nuk justifikonte qëllimin e lëvizjes dhe nuk plotësonte kushtet për të udhëtuar në hapësirën Schengen, i ka ofruar punonjësit të Policisë 50 euro, për ta lejuar që të vijonte udhëtimin.

Mbi 22-vjeçarin rëndon akuza “Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojnë funksione publike”.

Po ashtu Policia ka sekuestruar edhe 21.900 paund të cilat nuk ishin deklaruar. Në lidhje me këtë rast autoritetet kanë proceduar penalisht  një 35-vjeçare me shtetësi angleze. E arrestuara akuzohet për “Mosdeklarimi i të hollave apo sendeve me vlerë në kufi”.

Pas