Aktualitet

Klement Balili ”fiton” betejën me drejtësinë,lë burgun e sigurisë së lartë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:59 - 11/07/21 |
Opi Nion

Pas një viti nga kërkesa Gjykata e Elbasanit ka pranuar kërkesën e Klement Balilit për tu transferuar nga burgu i Peqinit, në një burg të sigurisë së zakonshme.

Sipas ABCNews vendimi është dhënë nga gjyqtarja Pajtime Fetahu, teksa bëhet me dije se Balilin transferohet nga një burg i sigurisë së lartë, në një burg të sigurisë së zakonshme me argumentin se vuan nga probleme shëndetësore.

Kujtojmë se 52-vjeçari në kohën që ka qendruar i izoluar në burgun e Peqinit ka shfaqur disa herë probleme shëndetësore teksa ka marrë disa herë trajtim në spitalin e burgut në kryeqytet. Për shkak se ky institucion nuk i krijonte kontakte të vazhdueshme me mjekët dhe familjarët ai kërkoi transferimin në një burg të zakonshëm ku do të vuajë edhe pjesën e mbetur të dënimit. Kërkesa për të ndërruar vendin e vuajtjes së dënimit është depozituar nga avokati mbrojtës korrikun e kaluar.

Balili është dënuar me dhjetë vite burg nga ish-Gjykata për Krime të Rënda, ndërsa vendimi u la në fuqi edhe nga Apeli më 17 tetor të 2019-ës. Ai u dënua për trafik të lëndëve narkotike, pastrim parash, grup i strukturuar kriminal dhe refuzim të deklarimit të pasurisë./Opinion.al

Pas