Bota

“Kjo nuk sjell paqe”,Ministri turk i Mbrojtjes: Me ç’të drejtë vjen Franca


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:18 - 03/09/20 |
Al Do

Ministri i Mbrojtjes Kombëtare në Turqi, Hulusi Akar, dërgoi një përgjigje të fortë ndaj Francës në lidhje me tensionet në Mesdheun lindor midis Greqisë dhe Turqisë. Akar pyeti me çfarë të drejte vjen në Franca në rajon.

Ministri Akar ndodhej për inspektim në Qendrën e Operacioneve Ajrore të Bashkuara sëbashku me disa nga zyrtarët më të lartë të ushtrisë turke. Gjatë fjalës së tij atje ai u fokusua në tensionet e krijuara mes Turqisë dhe Greqisë.

“Të gjithë duhet ta dinë që ne kurrë nuk do të heqim dorë nga të drejtat tona dhe se nuk do të tolerojmë asnjë shkelje të të drejtave dhe ligjeve tona. Ka nga ata që vijnë nga mijëra kilometra dhe përpiqen të imponojnë, të bëjnë pretendime, të luajnë rolin e një engjëlli mbrojtës. Këto nuk mund të pranohen. Ata vijnë e shkojnë siç vijnë, ”tha ai.

Duke reaguar ndaj përpjekjes së Francës për të ndërhyrë në rajon, Akar shtroi pyetjen se çfarë të drejte kishte Franca në rajon.

“Ka imponues që është e vështirë të kuptohen. Tani Francë, me çfarë të drejte po vini këtu? Nuk ka asnjë garanci, asnjë marrëveshje, asnjë ligj në fjalë. As ju ​​nuk jeni përfaqësuesi i BE-së. BE nuk ka bashkëpunuar në ndonjë mënyrë që të ketë formuar një forcë. Ajo epokë e imponimit ka kaluar kur dilje i vetë dhe thoshe ‘Unë do të jem hero’. Ne nuk për tension, nuk jemi për shkelje. Ne ndjekim të drejtat dhe interesat tona me besim, njohuri, logjikë, shkencë, ligj, në mënyrë të qartë. Askush nuk mund ta parandalojë as këtë ”.

Duke kritikuar vendimin e SHBA për të hequr embargon e armëve në Qipron Jugore, Ministri i Mbrojtjes Kombëtare Hulusi Akar tha, “Vendet e treta gjithashtu duhet t’i shikojnë këto çështje në mënyrë racionale. Ky problem mund të zgjidhet vetëm nëse kjo ndodh. Nëse hiqni embargon e Qipros Jugore dhe përpiqeni të prishni ekuilibrat në këtë mënyrë, kjo do të sjellë konflikt, jo paqe, jo një zgjidhje. Të gjithë duhet ta dinë këtë, ”tha ai. /Opinion.al

Pas