Bota

Erdogan jep shenja se është i gatshëm të ulet në bisedime me Greqinë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:30 - 03/09/20 |
Al Do

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan u duk se dha shenja se ishte i gatshëm për t’u ulur për bisedime me Greqinë për të ulur përshkallëzimin e tensionit në Mesdheun Lindor, i cili ka arritur pikën e krizës në disa raste në javët e fundit.

“Ne mund të takohemi në një terren të përbashkët ku të gjithë mund të fitojnë. Ne mund të ndjekim një politikë të favorshme, “u raportua Erdogan nga media turke në një takim të zyrtarëve të partisë AKP të Mërkurën.

“Ne mund të ulemi në të njëjtën tryezë me të gjithë përveç Qipros Jugore,” u citua Erdogan të enjten nga burime të ndryshme, duke iu referuar Republikës së Qipros.

Presidenti turk urdhëroi gjithashtu zyrtarët e partisë të identifikojnë iniciativat ku Turqia ka bashkëpunuar ose ka dhënë mbështetje për vendet e tjera në rajon dhe Greqinë në veçanti.

Komentet e Erdogan erdhën ndërsa Sekretari i Shtetit i SHBA Mike Pompeo të Mërkurën bëri thirrje për një moratorium midis Greqisë dhe Turqisë dhe fillimin e një dialogu.

Sidoqoftë, presidenti turk insistoi gjithashtu se shprehja e një dëshire për të biseduar “nuk do të thotë që ne do të bëjmë lëshime për të drejtat tona”./ Opinion.al

Pas