Aktualitet

Kim për përfundimin e ndërtimit të TAP: Hap i rëndësishëm


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:32 - 14/10/20 |
Opi Nion

Ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim ka reaguar pas përfundimit të projektit të TAP në vendin tonë.

Duke shpërndarë një artikull të uebsajtit të Gazsjellësit Trans Adriatik , diplomatja amerikane shkruan se ky është një hap strategjik i rëndësishëm për Shqipërinë.

“TAP do të transportojë gaz natyral nga Deti Kaspik për në Evropë përmes Greqisë dhe Shqipërisë duke e bërë Shqipërinë një pjesë integrale të arkitekturës së larmishme rajonale të energjisë. Diversifikimi i energjisë= zgjedhje = siguri = pavarësi,” shkruan më tej ambasadorja amerikane për TAP, i cili do të transportojë gaz natyror nga Deti Kaspik në Evropë./ Opinion.al

Pas