Aktualitet

Kim Jong-un bën thirrje për ndihmë në zonat e goditura nga përmbytjet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:44 - 08/08/21 |
Opi Nion

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-un i ka bërë thirrje ushtrisë për ndihmë në zonat e goditura kohët e fundit nga reshjet e mëdha të shiut, raportojnë mediat shtetërore.

Sipas BBC, më shumë se 1.000 shtëpi u dëmtuan dhe rreth 5.000 njerëz u evakuuan pas përmbytjeve që pasuan.

Kjo lëvizje e Kim Jong-un vjen mes shqetësimeve mbi një krizë ekonomike dhe mungesës së ushqimit.

Toka bujqësore është dëmtuar dhe Kim Jong-un tha në qershor se vendi u përball me një situatë “të tensionuar” ushqimore.

Ai deklaroi se në atë kohë sektori bujqësor kishte dështuar në përmbushjen e objektivave të grurit për shkak të tajfunëve vitin e kaluar, të cilat shkaktuan përmbytje, situatë që do të ndikojë edhe në të korrat e këtij viti.

Pamjet tregojnë shtëpitë e përmbytura deri tek çatitë e tyre dhe dëmtimet e urave dhe hekurudhave në provincën lindore të South Hamgyong.

Raporti tregonte gjithashtu se “qindra hektarë tokë bujqësore” u zhytën nën ujë.

Komisioni Qendror Ushtarak i Partisë Punëtore në pushtet mbajti një takim të enjten për të diskutuar rimëkëmbjen nga katastrofa, tha agjencia zyrtare e lajmeve KCNA.

Kim nuk mori pjesë në takim, por zyrtarët e partisë përcollën mesazhin e tij se ushtria duhet të sigurojë furnizimet e nevojshme në rajon, tha KCNA.

Vendi është i izoluar gjithashtu edhe nga pandemia dhe kjo ka bërë që tregtia me Kinën mos të jetë favorizuese për kapërcimin e krizës.

 

 

 

Pas