Bota

Këto janë 3 vendet Perëndimore që refuzojnë të dëbojnë diplomatët rusë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:30 - 07/04/22 |
Opi Nion

Britania, Kanadaja dhe Australia, ndryshe nga 15 vendet e BE-së, kanë refuzuar të dëbojnë diplomatët rusë .

Refuzimi i Mbretërisë së Bashkuar për të dëbuar diplomatët rusë vjen në kundërshtim të plotë me paralajmërimin e lëshuar nga ministrja e Jashtme Liz Tras, e cila tha se epoka e marrëdhënieve të ngushta me Rusinë ka marrë fund.

Kryeministri kanadez Justin Trindade, nga ana e tij, duke shpjeguar arsyetimin e vendimit, theksoi se është e mundur që Rusia të përgjigjet me një masë të ngjashme ndëshkuese vendit të tij.

Në vitin 2018 Britania depërtoi 23 diplomatë rusë, për shkak të helmimit të ish-agjentit Sergei Skripal dhe vajzës së tij.

Javën e kaluar Polonia, Gjermania, Franca, Sllovenia, Italia, Spanja, Belgjika, Holanda, Danimarka, Letonia, Greqia, Portugalia, Estonia, Irlanda, Suedia, Republika Çeke, Austria dhe Luksemburgu deportuan diplomatë rusë. Më shumë se 200 diplomatë rusë janë dëbuar deri më tani .

Pas