Bota

Këshilltari i presidentit ukrainas: Ndalimi i Rusisë është misioni i botësBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:54 - 29/05/22 |
Opi Nion

Ndalimi i Rusisë është misioni i përbashkët i të gjitha vendeve të qytetëruara, tha këshilltari presidencial i Ukrainës, Mykhaylo Podolyak.

“Pse bota i kushton më shumë vëmendje Ukrainës sesa Afrikës apo Lindjes? Një narrativë e tillë promovohet nga agjentët rusë”, shkroi ai në një postim në Twitter.

Lufta e Ukrainës nuk është një konflikt lokal – është çështja se si do të jetë bota nesër, shtoi ai.

Lejimi i Rusisë për të fituar do të “hapte kutinë e Pandorës dhe do ta shtynte njerëzimin drejt epokave të errëta”.

“Çdo autokrat do të ishte në gjendje të provokonte konflikte territoriale, të kapte vendet dhe të shfaroste kombet.

Ndalimi i Rusisë është një mision i të gjitha vendeve të qytetëruara. Ka kohë, por ne duhet të nxitojmë”,-ka thënë Podolyak./Opinion.al

Pas