Bota

Erdogan synon të zhvillojë një bisedë telefonike me Putin dhe Zelenskyn nesër


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:08 - 29/05/22 |
Opi Nion

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan njoftoi të dielën synimin e tij për të zhvilluar bisedime telefonike me homologët e tij rusë dhe ukrainas Vladimir Putin dhe Vladimir Zelensky më 30 maj.

“Sigurisht, Rusia nuk do t’i shikojë pozitivisht aderimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO. Rusia është, para së gjithash, e shqetësuar për çështjen finlandeze. Pse? Sepse ky është një vend kufitar dhe prandaj nuk e bën këtë. Në fakt, Rusia nuk e mbështeti pranimin e asnjë prej vendeve skandinave në NATO”,-mësohet të ketë thënë Erdogan nga kanali televiziv NTV në një intervistë me gazetarët turq pas kthimit të tij nga një udhëtim në Azerbajxhan.

“Ne ëndërrojmë që kjo luftë midis Rusisë dhe Ukrainës të përfundojë në paqe sa më shpejt të jetë e mundur, por duket se ngjarjet po zhvillohen negativisht çdo ditë që kalon. Të hënën do të kem biseda telefonike si me presidentin e Rusisë dhe me presidentin e Ukrainës. Ne do të vazhdojmë t’u bëjmë thirrje palëve që të përdorin kanalet e dialogut dhe diplomacisë”, tha lideri turk.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov konfirmoi për TASS më vonë të dielën se presidentët rus dhe turk Vladimir Putin dhe Recep Tayyip Erdogan po planifikonin të zhvillonin një bisedë telefonike më 30 maj.

“Po”, tha zëdhënësi presidencial rus, duke iu përgjigjur një pyetjeje nëse pritej një kontakt i tillë të hënën.

Bisedimet e fundit telefonike midis Putinit dhe Erdogan u zhvilluan më 26 prill dhe 28 prill./Opinion.al

Pas