Kryesore

Këshilli Politik/ Gjiknuri: Do miratojmë ndryshimet kushtetuese


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:59 - 29/07/20 |
Al Do

Ka përfunduar mbledhja e Këshillit Politik. Damian Gjiknuri tha për mediat se opozita kërkon të sabotojë procesin dhe sipas tij asnjë gjë e re nuk është prodhuar.

“Sot vijuam mbledhjen dhe pas shumë orësh diskutimi nuk pati asgjë të re nga opozita e bashkuar ato vijojnë me të njëjtin qëllim për bllokimin e miratimit të ndryshimeve kushtetuese. Oferta e tyre nuk ofron kompromis, por kërkesa e tyre është një sabotim për këtë proces që sapo ka nisur. Doli e qartë dhe ndryshimet kushtetuese nuk pengojnë hapjen e listave dhe atë të koalicioneve dhe e dyta në frymën e bashkëpunimit të marrëveshjes së 5 qershorit jemi të hapur për tu ulur me PD-në për të vendosur se si do të hapen listat dhe si do të formohen koalicionet. Fatkeqësisht ato nuk po gjejnë atë model për të mbajtur koalicionet, nuk kanë asnjë model të vendeve evropiane dhe u kemi thënë që të gjejnë një model të tillë. Gjeni modelin e një vend të OSBE/ODIHR që praktikon lista të hapura me sistemin tonë zgjedhor.

Pd ka propozuar në mbledhjet e këshillit modelin letonez, belg, hollandez. Dakord të marrim koalicionet si letonia, si hollanda. Cfarë thonë ato hajde t’i përkthejmë në shqip. Të mos zgjedhësh asnjë model dhe të heqësh dorë nga ato që propozon do të thotë se e gjitha është e ndërtuar në rërë.

Sa i përket propozimit të opozitës ai tha se nuk mund të bëhet.

“Nuk mund të bëhen amendime në fund. Propozimi është në Kuvend. Nëse merr votat kalon, nëse jo nuk kalon. Do ta shikojmë nesër.”. /Opinion.al

Pas