Kryesore

Bylykbashi: PS kërkon ndryshime të njëanshme, propozimi ynë në tryezë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:12 - 29/07/20 |
Al Do

Përfaqësuesi i Opozitës së Bashkuar në Këshillin Politik, Oerd Bylykbashi tha pas mbledhjes së Këshillit Politik, se Partia Socialiste kërkon të bëjë ndryshime të njëanshme kushtetuese dhe refuzon të tregojë arsyen.

“Sot në mbledhje për 5 orë pas një propozomi konkret të opozitës në lidhje me hapjen e listave 100%, një propozim për konsensus, jemi ndeshur me rrefuzimin konstant me PS. Mazhoranca kërkon gjë tjetër. Kemi kërkuar motivet e rrefuzimit dhe PS ka rrefuzuar të thotë pse nuk ndalet nga ndrshimi i njëanshëm i kushtetutës. PS kërkon të ndryshojë në mënyrë të njëashme rregullat e lojës 6 muaj para regjistrimit të partive në zgjedhje.

Me vendimin e njëanshëm që duan të ndërmarrin nesër do të vritet marrëveshja e 14 janarit dhe 5 qershorit duke minuar një proces politik. Kjo rrezikon zgjedhjet për shqiptarët vitin që vjen. Koalicionet nuk kanë qenë problemi i zgjedhjeve në shqipëri. Osbe nuk ka asnjë rekomandim për heqjen e koalicioneve. Kanë qenë për 17 vjet dhe nuk kanë qenë problem. Ne kemi qenë dakord për hapjen 100% të listave.

Propozimi ynë gjendet akoma në tryezë, që shqiptarëve ti hapen listat por që të votojnë ata se kë do të duan të zgjedhin.”, tha Bylykbashi. /Opinion.al

Pas