Bota

Kërkesa e parë për ‘impeachment’ nga republikanët për Trump


               Publikuar në : 20:05 - 19/05/19 |
Al Do

Justin Amash, kongresmeni nga Michigan bëhet republikani i parë që bën thirrje për “impeachment” ndaj Presidentit Donald Trump.

Sipas Amash Trump është i përfshirë në veprime të dyshimta, duke filluar që nga çështja e përfshirjes së Rusisë në ndikim e zgjedhjeve në SHBA. Kjo akuzë e rëndë nënkupton jo vetëm nisjen e procedurave për të shkarkuar nga detyra nga Presidentin, por e bën atë edhe subjekt të hetimeve.

Amash hodhi gjithashtu akuza ndaj prokurorit të përgjithshëm William Barr për keqinformim të publikut në lidhje me çështjen e ndërhyrjes ruse.

Raporti i Robert Muller për ndërhyrjet ruse në zgjedhjet e SHBA nuk e lidhte Trump me Rusinë por akuza e Amash bazohet në 10 raste kur presidenti sipas tij është përpjekur të ndikojë tek mbarëvajtja e hetimeve nga ana e prokurorisë.

Megjithatë,lideri i Republikanëve në Dhomën e Përfaqësuesve dhe kryetarja e saj Nancy Pelosi janë shprehur kundër akuzës për inkriminim të presidentit. Pelosi tha për ‘Washington Post’ se ‘nuk ja vlen’ të bësh akuza inkriminuese ndaj Trump. /Opinion.al

Pas