Aktualitet

KE hap negociatat, ambasada e SHBA: Do mbetemi partneri juaj në çdo hap


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:16 - 27/03/20 |
Opi Nion

Ambasada amerikane në Tiranë ka reaguar pas vendimit të Këshillit Europian për hapjen e negociatave anëtarësimin e Shqipërisë në BE.

Përmes një postimin në faqen zyrtare të ambasadës, Sekretari i Shtetit Mike Pompeo theksoi se SHBA mirëpret vendimi e KE.

Ne mirëpresim vendimin e Këshillit Europian për të çelur negociatat e anëtarësimit për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Shtetet e Bashkuara do të mbeten partneri juaj në çdo hap të këtij rrugëtimi.”, thuhet në mesazhin e Ambasadës.

Shtetet e Bashkuara mirëpresin vendimin e Bashkimit Evropian për hapjen e negociatave të pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ne mezi presim të thellojmë partneritetin tonë strategjik me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, ndërsa ata fillojnë hapat e ardhshëm në rrugën e tyre perëndimore.

Ky vendim forcon më tej të ardhmen e Evropiane të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Gjithashtu nënvizon rëndësinë e Marrëveshjes historike të Prespës e cila i lejon Maqedonisë Veriore të përparojë në Bashkimin Evropian dhe qëllimet e saj TransAtlantike. Shtetet e Bashkuara do të mbeten një partner i palëkundur pasi të dy qeveritë ndërmarrin reformat e nevojshme për të forcuar sundimin e ligjit, përpjekjet e mëtejshme antikorrupsion, të rriten ekonomitë e tyre dhe të forcojnë luftën kundër krimit të organizuar.

Të dy vendet duhet të qëndrojnë të përkushtuara në axhendat e tyre përkatëse të reformës dhe Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë mbështetjen e saj të palëkundur për përpjekjet e tyre në këtë drejtim“, thuhet në deklaratën e Pompeo./ Opinion.al

Pas