Bota

Kanadaja shkon në zgjedhje të parakohshme më 20 Shtator


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:15 - 15/08/21 |
Opi Nion

Kryeministri i Kanadasë Justin Trudeau shpalli sot zgjedhje të parakohshme federale më 20 shtator.

“Guvernatori i përgjithshëm artikuloi kërkesën time për shpërbërjen e parlamentit. Kanadezët do të shkojnë në votime më 20 shtator, “tha ai, duke shtuar se” kanadezët duhet të vendosin se si t’i japin fund pandemisë. ”

“Ne ju kemi mbështetur, dhe tani është koha për të dëgjuar zërin tuaj,” tha Trudeau në një mesazh për qytetarët.

Duhet të theksohet se Kryeministri Justin Trudeau i kërkoi zgjedhjet e parakohshme, edhe dy vjet pas zgjedhjeve të fundit parlamentare federale në Kanada, duke patur pakënaqësinë e partive të tjera.

Fushata zgjedhore pritet të fillojë zyrtarisht sot, të Dielë, sipas mediave kanadeze.

Fillimisht, Kryeministri pati një takim me Guvernatorin e Përgjithshëm Mary Simon në mëngjes, ndërsa ai do të kërkonjë nga përfaqësuesi i Mbretëreshës Elizabeth II në vend që të shpërndajë Dhomën e Përgjithshme. Kryetar i pakicës qeverisëse që nga tetori 2019, Justin Trinto padyshim që dëshiron të sfrytëzojë valën e sondazheve pozitive të ardhura, falë menaxhimit relativisht të suksesshëm të pandemisë së koronavirusit të ri dhe ecurisë së  fushatës së vaksinimit në vend.

Por partitë e tjera, të gjitha kundër mbajtjes së zgjedhjeve në vjeshtë,  e kanë cilësuar këtë vendim një mikropolitikën dhe përpjekje për të shfrytëzuar pandeminë që nuk ka mbaruar.

Ashtu si vendet e tjera, Kanadaja kohët e fundit është përballur me një valë të katërt të pandemisë, veçanërisht për shkak të variantit Delta, i cili është më ngjitës.

Sidoqoftë, vendi ka një nga mbulimet më të mira të vaksinimit në botë: 71% e 38 milion kanadezëve kanë marrë dozën e parë, 62% janë vaksinuar plotësisht./Opinion.al

 

 

Pas