Bota

Presidenti i larguar: Ika për të shmangur gjakderdhjen, rroftë Afganistani


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:35 - 15/08/21 |
Opi Nion

Presidenti i larguar i Afganistanit Ashraf Ghani ka sqaruar përmes një postimi në Facebook, arsyet e largimit të tij nga vendi. Ai thotë ndër të tjera se e ka marr këtë vendim për të shmagur gjakderdhjen

“Sot kam bërë një zgjedhje të vështirë; të ngrihesha në këmbë, të përballesha me talebanët e armatosur që donin të hynin në pallatin presidencial, ose të ikja nga atdheu që sakrifikova jetën për njëzet vitet e kaluara. Po të kisha qëndruar, shumë bashkatdhetarë do të martirizoheshin dhe qyteti Kabul do të shkatërrohej dhe rezultati do të ishte një katastrofë e madhe njerëzore në këtë qytet gjashtë milionësh. Talebanët planifikuan dhe ishin gati të më hiqnin dhe të sulmonin tërë Kabulin dhe popullin e Kabulit. Për të shmangur  gjakderdhjen, vendosa më së miri të iki”, shkruan Ghani, ndërsa shton se talebanët fituan me armë dhe jo me legjitimitetin e zemrës.

“Talebanët fituan me gjykimin e shpatës dhe armës dhe tani ata janë përgjegjës për mbrojtjen e dinjitetit, pasurisë dhe vetëvlerësimit të bashkatdhetarëve. Por ata nuk e kanë fituar legjitimitetin e zemrave. Asnjëherë në histori nuk jepet legjitimitet me forcë dhe nuk do ta bëjë. Ata tani po përballen me një test të ri historik, ose do të mbrojnë emrin dhe nderin e Afganistanit ose do t’i japin përparësi vendeve dhe rrjeteve të tjera. Shumë njerëz dhe shumë fise kanë frikë dhe nuk kanë besim në të ardhmen. Talebanët duhet të sigurojnë të gjitha kombet, fiset, fiset e ndryshme, motrat dhe gratë e Afganistanit për të fituar legjitimitetin dhe zemrat e popullit. Bëni një plan të qartë  dhe ndajeni me njerëzit. Unë gjithmonë do të vazhdoj t’i shërbej popullit tim me intelektualizëm dhe një plan zhvillimi. Le të flasim më mirë për të ardhmen”, përfundon Ghani me fjalët: Rroftë Afganistani./Opinion.al

 

Pas