Bota

Japonia nxori nga qarkullimi disa vaksina Moderna, raportohen 2 viktima 


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:48 - 28/08/21 |
Opi Nion

Dy persona kanë vdekur në Japoni pasi janë vaksinuar me vaksinën Moderna kundër COVID-19.

Dozat i përkisnin grupeve të vaksinës që u hoqën më vonë nga qarkullimi pasi u zbulua se në to rezultonin papastërti, siç njoftoi sot Ministria e Shëndetësisë e Japonisë.

Është fjala për dy burra në të 30 -at që vdiqën brenda një muaji, disa ditë pasi morën dozën e dytë të vaksinës Moderna, tha ministria në një deklaratë.

Secili prej tyre kishte marrë një dozë nga njëra nga tre grupet e vaksinave që u nxorën nga qarkullimi të enjten. Shkaku i vdekjes është duke u hetuar.

Japonia ka pezulluar përdorimin e 1.63 milion dozave të vaksinës Moderna të dërguara në 863 qendra vaksinimi në të gjithë vendin, më shumë se një javë pasi shpërndarësi “Takeda Pharmaceutical” mori raporte për praninë e papastërtive në disa shishe.  Qeveria dhe Moderna thanë se nuk ishin identifikuar probleme sigurie dhe efikasiteti, dhe pezullimi ishte një masë paraprake.

Ndotja besohet të jetë për shkak të grimcave metalike, siç raportohet nga televizioni publik japonez NHK, duke cituar burime në Ministrinë e Shëndetësisë./Opinion.al

Pas