Aktualitet

Ja pse nuk do të lejohet flamuri i Kosovës në EurosongBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:21 - 29/04/16 |
root

Flamuri i Kosovës nuk do të mund të jetë në duart e të pranishmëve gjatë dy netëve finale që do të mbahen në Stokholm të Suedisë.

 Sipas rregullores së re, flamujt që do të mund të përdoren në garën e Eurovisionit janë vetëm ato të shteteve anëtare të Kombeve të Bashkuara.

Po ashtu, nuk do të lejohet përdorimi as i flamujve lokalë, rajonalë apo provincialë, si edhe i atyre që propapagandojnë përmbajtje komerciale apo edhe atë urrejtjes dhe diskriminimit.

Sidoqoftë, në Prishtinë vendimi për ndalimin e flamurit të Kosovës në Eurovision është pritur me zhgënjim dhe keqardhje të thellë.

Televizioni Publik i Kosovës si pjesë e Unionit të Transmetuesve Evropian, EBU ka shprehur thellësisht i shqetësuar me fyerjen e rëndë që i është bërë Kosovës nga Grupi i Referencës për Këngën e Eurovizionit të cilët e ndalojnë flamurin e Kosovës të valëvitet në këtë festival./ Telegrafi

 

KOMENTO (1)

Shkruaj nje koment

 1. Nje zyrtar i larte ne Suedi thone qe ishte shprehur: Nuk eshte lejuar flamuri i kosoves sepse nuk ka qene origjinal. Nese Kosovaret jane pjese e kombit shqiptar atehere simboli i kombit te tyre eshte flamuri kombetar shqiptar dhe ate ne e kemi lejuar.
  Nuk mund te lejojme dy flamuj per te njejtin komb!Rusia e beri sepse i intereson qe Kosova te quhet njesi administrative shumekombeshe ku qytetaret sipas saj nuk jane shqiptar por myslimane terroriste te konvertuar nga serb.Ndersa sipas nesh ju jeni shqiptare dhe si te tille duhet te perfaqesoheni me flamurin tuaj kombetar!
  16 republika i ka Gjermania, te gjitha kane nga nje flamur por ne aktivitete nderkombetare perfaqesohen me flamurin kombetar gjerman.
  Kemi informacione te sigurta qe 99%e popullit te Kosoves nuk e don ate flamur te perkohshem prandaj ne nuk bejme dicka kunder vullnetit te popullit tuaj.?
  Pastaj ne jemi Evropiane dhe si te tille respektojme vullnetin e qytetareve tuaj qe jetojne dhe te atyre qe kane dhene jeten per kete simbol kombetar.
  Biri i Shqipes

Pas