Te Fundit

Ja milionat që ka vjedhur qeveria në tenderat publikë sipas PD-së


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:19 - 29/10/15 |
b.f

Aferat korruptive të qeverisë që po denoncohen nga Partia Demokratike prej disa javësh kanë dy karakteristika, janë në shuma të mëdha prej qindra milionë eurosh dhe procedurat e prokurimit janë në shkelje të hapur të ligjit.
Në të gjitha rastet e denoncuara nga Partia Demokratike, fituesi i një tenderi, apo koncesioni është i paracaktuar, dhe rezulton të jetë mik i kryeministrit ose në lidhje të ngushta me të. Në një renditje te thjeshtë kjo është panorama e asaj që PD konsideron si aferën e qeverisë me fondet publike.

1. Denoncimi më i fortë është për atë që Partia Demokratike e quan korrupsioni i shekullit, dëmi më i madh i shkaktuar financave tështetit, marrëveshja e Edi Ramës me CEZ.
Janë 600 milionë euro që u ndanë me CEZ. 600 milionë euro, fatura e detyrime të pranuara nga vetë kompania që i kishte nëngarkim për t’i shlyer. Këto jo vetëm iu falën, porn ë fund, qeveria I dha edhe 95 milionë euro CEZ-it për mbylljen e marrëveshjes.
Ndërkohë, janë me dhjetra tenderat e dyshimtë, gati skandaloz tëdenoncuar nga Partia Demokratike. Dhe pas çdo tenderi qendron Edi Rama. Partia Demokratike denoncon se nuk ka garë mesofertash, por gjithnjë fituesi është i paracaktuar, dhe në gjithë rastet e denoncuara, në krye del ai që paraqet ofertën më të lartëqë në të gjitha rastet është pothuajse sa fondi limit. Pra nuk kursehet asnjë qindarkë nga taksat e shqiptarëve.
2. Siç ishte rasti i tenderit të OSHEE për rikonstruksionin e godinës, ku fitues u shpall Pandi Carapuli me kompaninë e tij eurocol, me ofertë 500 mijë euro më të lartë se garuesi i dytë. Po ashtu u konstatua nga PD fryrja e fondit limit, pasi llogaritë e OSHEE ishin për të lënë 1600 euro koston për metër katrorë. Ndërkohë që për të ndërtuar një godinë të re nga fillimi kostoja është 4 herë më e ulët.
Firma Eurocol është njëri nga ndërtuesit e banesës së kryeministrit në Surrel.
3. Po ashtu, tenderat që ka bërë OSHEE me punët e shërbimet e saj, janë skandaloze dhe të shpërnadara tek deputetët e Edi Ramës.
Përshembull kompania e Sadri Abazit ka marrë 970 milionëlekë, pa njoftim, pa tender, me negociim.
Po ashtu kandidati i Ramës për Bashkinë e Kamzës ka marrë850 milionë lekë nga OSHEE, firma e Pjerin Ndreut 340 milionëlekë, me prokurim të drejtpërdrejtë, pa garë.

Skandalet e Shendetësisë
Koncesionet në shëndetësi janë denoncimet më të forta që kabërë Partia Demokratike.
1. I pari ishte ai i check-up, ku fituese doli Vilma Nushi e cila mori120 milionë euro për një shërbim të cilin ajo nuk e kishte kryer kurrë më parë dhe pa asnjë përvojë në fushën e shëndetësisë. Vilma Nushi njihet si mbështetëse e donatore e Partisë Socialiste.
2. Një kompani fantazëm, pa zyrë, mori 86 milion dollarë, koncesionin e dializës.
3. Një denoncim i vazhdueshëm i Partisë Demokratike ështëevazioni në dogana e tatime; sot që flasim mungojnë 231 milionë dollare në arken e shtetit për janar-shtator-2015.
4. Ndërtuesi i vilave të Edi Ramës në Dardhë dhe Durrës, Agron Papuli, u shpërblye nga Edi Rama me miliona euro. Në koncesionarin e tij u blenë ambulancat (1 miliardë e 247 milioneleke) dhe u bë afera 2 milionë euroshe për Jaguaret.
5. Një prej denoncimeve më të zëshme të PD ka qënë ajo përtenderat e fituara nga kompania e themeluar prej Ilir Beqës, Intech plus. Rezulton se kompania e Beqës ka marrë 28 tenderapër 22 muaj.
U provua me fakte e me shifra, që prej ardhjes së Beqës në Ministrinë e Shëndetësisë, kompania e tij, ka 5 fishuar fitimet.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas