Aktualitet

Ja ku ruhen milionat e konfiskuara në Kosovë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:34 - 27/11/15 |
b.f

Njerëzve të politikës e biznesit shteti ka filluar t’ua marrë pasurinë e fituar “pa djersë”. Aktualisht pasuria e paligjshme konfiskohet pasi të vërtetohet se është fituar duke kryer vepër penale. Vlera e pasurisë së konfiskuar nga viti 2014 e deri më tani ka shkuar në mbi 25 milionë euro. Gjërat e konfiskuara janë të ndryshme, si pasuri të paluajtshme, vetura, mjete transporti, ari e bizhuteri. Krejt këto gjëra po ruhen në disa vende të ndryshme të Kosovës para se të shiten apo jepen me qëra.
Express raporton se vetura luksoze, para, ari e prona të paluajtshme janë vetëm disa nga gjerat që shteti ua ka konfiskuar njerëzve të politikës e biznesit, që konsiderohet që i kanë përvetësuar në mënyrë të pa ligjshme. Konfiskimi i tyre ka nisur disa vite më parë. Por, konfiskimi më i madh i kësaj pasuri është bërë gjatë vitit të kaluar dhe gjatë 2015.

Rrahim Rama, Kryeshefit të Agjencisë për Administrimin e Pasurisë së Sekuestruar ka treguar për Gazetën Express se vlera e pasuri së konfiskuar në dy vitet e fundit është mbi 25 milionë euro. “Vlera e pasurive të administruara nga ana e Agjencisë në vitin 2014 ka qenë rreth 23,500,000.00€ (njëzet e tre milionë e pesëqind mijë euro) ndërsa në vitin 2015 deri në fund të shtatorit është rreth 2,200,000.00€ (dy milionë e dyqind mije euro)”, ka thënë Rama.

Por, Rama nuk ka pranuar të jap shumë detaje se kush janë njerëzit që ua është marrë pasuria. “Personave të ndryshëm kryesisht nga biznesi”, ka thënë Rama.

Ai ka treguar se agjencioni administron lloje të ndryshme të pasurive si patundshmëri, para kesh, mjete transporti, makineri, bizhuteri ari e gjera të tjera. “Pasurit ruhen në depon qendrore në Llukar, në hapësirat e QK në “Smrekovnicë”, Bankën Qendrore të Kosovës “BQK” dhe në Agjenci”, ka treguar ai.

Gazeta Express gjatë ditës se djeshme ka vizituar qendrën/depon në Llukar ku edhe ka parë nga afër disa nga gjera e konfiskuara.

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas