Aktualitet

Ja cfarë përfitojnë minatorët, naftëtarët dhe metalurgët nga ligji i ri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:17 - 21/05/19 |
Al Do

Projektligji që i hap rrugën trajtimit financiar shtesë për minatorët, naftëtarët dhe metalurgët u miratua sot nga Komisioni i Ekonomisë.

Ligji i ri parashikon daljen në pension në moshën 55 vjeç për punonjësit e minierave, 10 vjet përpara moshës ligjore të daljes në pension. Përsa i përket naftëtarëve dhe metalurgëve, sipas ligjit të ri mosha e daljes në pension do të jetë 60 vjeç.

Minatorëve do tu shtohet me 1% për çdo vit pune pensioni i pleqërisë ndërsa për naftëtarët dhe metalurgët shtesa është 0.6% e pensionit për çdo vit pune.

Bazuar në vjetërsinë e punës, minatorët përfitojnë një shtesë minimalisht prej 12.5 % të vlerës së pensionit që del aktualisht, ose 2 900 Lekë në muaj, ndërsa naftëtarëve e metalurgëve pensioni u rritet me 12 %, e cila i korrespondon një vlere prej 1 400 lekësh në muaj. /Opinion.al

Pas