Bota

Izrael/ 100,000 persona në protestë kundër qeverisë dhe sistemit gjyqësorBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:18 - 21/01/23 |
Opi Nion

Sipas vlerësimeve të policisë, rreth 100,000 demonstrues dolën në rrugë në dy vende të veçanta në Tel Aviv për të protestuar kundër qeverisë së krahut të djathtë të Benyamin Netanyahu mbi reformën e shpallur të sistemit gjyqësor.

Demonstrata , e cila zhvillohet për të shtunën e tretë radhazi, zhvillohet në njërën anë në sheshin qendror Habima (ku kishte rreth 80,000 vetë javën e kaluar) dhe gjithashtu përgjatë Viale Kaplan, pranë kompleksit të Ministrisë së Mbrojtjes.

Në të dy demostratat po marrim pjesë udhëheqësit e opozitës, Yair Lapid, Benny Gantz dhe Moshe Yaalon. “Kjo – tha Lapid – është një demonstratë në mbështetje të Izraelit. Njerëzit që kanë ardhur këtu duan të mbrojnë demokracinë, gjykatat e saj, idenë e bashkëjetesës dhe mirëqenies së përbashkët. Ne nuk do të dorëzohemi”.

Demonstrata të ngjashme janë duke u zhvilluar në Jerusalem, Haifa dhe Beer Sheva. Asnjë incident nuk është raportuar deri më tani./Opinion.al

Pas