Bota

Suedia zbulon depozitën më të madhe të mineraleve në EuropëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:50 - 21/01/23 |
Opi Nion

Kompania shtetërore suedeze e minierave LKAB tha se ka gjetur atë që mendon se është depozitimi më i madh i njohur në Evropë i elementeve të rrallë të tokës.

E vendosur në Kiruna, në veriun e largët të Suedisë, kompania tha javën e kaluar se depozita përmbante më shumë se një milion ton të oksideve të rralla të tokës.

Këto metale përdoren në prodhimin e makinave elektrike dhe turbinave me erë, si dhe në prodhimin e magneteve, ekraneve prej xhami, altoparlantëve dhe pajisjeve të ndryshme elektronike.

Zbulimi mund të hapë rrugën që elementët e tokës të rrallë të fillojnë të nxirren në Evropë, me rajonin që aktualisht varet tërësisht nga importet nga një treg i dominuar nga Kina. Në vitin 2022, presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha se elementët e tokës së rrallë do të jenë “së shpejti më të rëndësishëm se nafta dhe gazi”. /Opinion.al

 

Pas