Aktualitet

Italiani kërkon azil politik në Shqipëri, do të kurojë fëmijën falas


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:45 - 27/10/15 |
b.f

 Tingëllon e cuditshme, por është e vërtetë. Një shtetas italian mesohet se i është drejtuar Ambasadës Shqiptare në Romë, sepse e ka parë si mundësinë e shpëtimit për vogëlushin e tij të sëmurë. Lajmet e para bëjnë të ditur se ai quhet Renato, është 51 vjec, me profesion biolog dhe është babai i një djali 20 muajsh, që ka nevojë për ndërhyrje në zemër. Vogëlushi Emilio gjendet nëFilipine bashkë me nënën e tij Analisa Dasmarinas, e cila aktualisht rezulton e martuar me një bashkëkombës të saj.

Duke qenë se Italia nuk konverton ceritifaktën e lindjes së tij, fëmija nuk mund të largohet nga Filipine dhe për më tepër nuk mund të hyjë në Itali. Emilio që në moshën 6 muajsh është konstatuar me një deformim kardiak, por kurat në Filipine kushtojnë shumë për shërimin e tij.
E vetmja mënyrë që ka menduar babai 51-vjeçar është kurimi i fëmijës në Shqipëri, në spitalin “Nënë Tereza”, ku ai beson se ndërhyrja do të bëhet falas.
“Më ndihmoni të shpëtoj fëmijën tim. Dua t’i nënshtrohet kurave falas në spitalin Nënë Tereza” në Tiranë, shprehet Renato teksa kërkon azil në Shqipëri.

KOMENTO (1)

Shkruaj nje koment

Pas