Bota

Italia shton masat kufizuese, Draghi: Jemi në një vale të re të COVID-19


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:09 - 13/03/21 |
Opi Nion

Rritja e numrit të viktimave dhe rasteve të reja me COVID-19 ka detyruar qeverinë Italiane të shtojnë masat kufizuese. Duke filluar nga e hëna, dyqanet, restorantet dhe shkollat do të mbyllen në pjesën më të madhe të Italisë.

Kryeministrit Mario Draghi është shprehur se Italia tashmë ndodhet në një valë të re të pandemisë. Në prag të Pashkëve, pra nga 3-5 Prill, do të ketë një mbyllje totale të vendit.

Italia, është shteti i parë Evropian që vendosi bllokimin e parë kombëtarë, në fillim të pandemisë, po lufton ende me një përhapje të madhe të koronavirusit.

Deri më tani, vendi ka raportuar më shumë se 100 mijë vdekje nga virusi, duke u kthyer kështu në vendin e dytë për vdekjet e shënuara në Evropë pas Britanisë së Madhe.

Cilat do të jenë rregullat e reja në Itali?

Duke nisur nga e hëna, shkollat, dyqanet dhe restorantet do të mbyllen në pjesën më të madhe të territorit të vendit, duke përfshirë dy qytetet më të populluara të vendit, Romën dhe Milanon. Banorëve në këto zona, do u kërkohet të qëndrojnë në shtëpi dhe do të lejohen të dalin veç për punë, arsye shëndetësore apo arsye të tjera thelbësore. Kufizimet shtesë do të zgjasin deri për Pashkë dhe gjatë fundjvës së Pashkëve, me urdhër të kryeministrit Draghi, i gjithë vendi do të kthehet në “zonë të kuqe”.

“Unë jam i vetëdijshëm se kufizimet e ndërmarra do të sjellin pasoja në arsimimin e fëmijëve, në ekonomi dhe shëndetin mendor të të gjithëve. Por ato janë të nevosjhem për të shmangur një përkeqësim të situatës që do të kërkonte masa akoma dhe më strikte”, u shpreh kryeministri Italian.

Ishulli i Sardenjës është i vetmi rajon ku shkalla e infektimit është e ulët. Vlen për t’u përmendur se deri më tani, Italia ka shënuar 3.2 milion infektime që nga shpërthimi i pandemisë 1 vit më parë.

Pas