Bota

Ish-kryeprokurorja e Hagës: Putin kriminel lufte, të lëshohet urdhër arresti


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:32 - 02/04/22 |
Opi Nion

Ish-kryeprokurorja e Gjykatës Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë, Carla Del Ponte i ka kërkuar Gjykatës Penale Ndërkombëtare (ICC) që të lëshojë shpejt një urdhër arresti kundër presidentit rus Vladimir Putin për operacionet e tij në Ukrainë.

“Putini është një kriminel lufte,” tha Del Ponte, duke theksuar se lëshimi i urdhrit është i nevojshëm për të akuzuar Putinin dhe udhëheqësit e tjerë rusë për krimet e kryera në Ukrainë./Opinion.al

Pas