Kronikë

Arrestohet ish komandoja, akuza për terrorizëm


               Publikuar në : 16:02 - 15/04/19 |
geliano fataj

Erzen Uka ish komando i ushtrisë, i cili ka shërbyer në Irak dhe Afganistan është arrestuar nga zyra Antiterrorit në Policinë e Shtetit si person i dyshuar me prirje radikale dhe ka nxitur urrejtje me qëllim kryerjen e veprave terroriste.

Sipas Tv Klan, 29- vjeçari me origjinë nga Kruja kishte me shumë se dy vite që hetohej nga Krimet e Rënda, grup hetimor që drejtohet nga Eugen Beçi. I arrestuari konsiderohet person me rrezikshmëri të lartë.

Mbi Ukën rëndon edhe akuza e stërvitjes për kryerjen e veprave penale me qëllime terroriste. Në kanalin personal në YouTube ai ka postuar video ku shihen dy djemtë e tij të mitur, duke u stërvitur.

Siç shihet në këtë video, ai stërvit në shtëpinë e tij një person se si mund t’i merret nga dora arma kundërshtarit dhe neutralizimi i tij.

Nga këqyrja e profileve në rrjetet sociale ai është një mbështetës i Shtetit Islamik . 29-vjeçari është i divorcuar dhe ka qenë i proceduar me parë për “dhunë në familje”./Opinion.al

Pas