-U tha në Opinion

Integrimi, Rama: Kemi vullnet të ulemi me presidentin dhe opozitën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:31 - 09/05/20 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama ka shprehur vullnet për t’u ulur në një tryezë me presidentin dhe kryetarin e opozitës, për të bashkëpunuar në procesin e anëtarësimit ne BE, pas hapjes së negociatave. Këtë deklaratë, Rama e ka bërë gjatë një daljeje mediatike së bashku me Ambasadorin e BE në Tiranë, Luigi Soreca.  Duke bërë të ditur se plani i punës për muajt në vijim është detajuar, Rama tha se përmes bashkëpunimit do të jepej edhe një mesazh i fortë  i unitetit kombëtar.

“Ne po përgatitemi për të vijuar me integrimin. Falenderoj miqtë tanë në Bruksel që po na qëndrojnë pranë në eksperiencën e negocimit për anëtarësimin. Tashmë që negociatat janë hapur dhe kërkohet përgatitje, po ju them që plani i punës është detajuar për muajt në vijim. Qeveria mban peshën kryesore por këtu duhen të gjithë aktorët të kontribuojnë. Ne kemi vullnet të ulemi në një tyrezë me Presidentin e Republikës, kryetarin e opozitës dhe përfaqësues të institucioneve të pavarura. Le të jetë kjo tryezë ku do të shprehim vullnetin e përbashkët, ku secili të bëjë detyrat e veta, pa iu imponuar tjetrit, por për të dhënë edhe një mesazh të fortë të unitetit kombëtar. Në këtë proces që të gjithë e duam integrimin e Shqipërisë në BE”, tha Rama./Opinion.al

 

Pas