Aktualitet

Kanabis për qëllime mjekësore në Shqipëri, Rama: Edhe pak do të jetë gati


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:05 - 09/05/20 |
Opi Nion

Një draft që do të mund t’i hapte rrugë kultivimit të kanabisit në vend për arsye mjekësore është duke u konsultuar me ekspertët. Kështu ka deklaruar Kryeministri Rama gjatë një daleje për mediat, duke iu përgjigjur kështu pyetjeve të gazetarëve lidhur me këtë nismë.

“Kemi thuajse njëvit që punojmë për këtë. Edhe pak do të jetë gati. Ne nuk bëjmë asnjëherë një punë të pakonsultuar me ekspertë vendas dhe të huaj, dhe ekspertë të huaj të nivelit më të lartë. Por gjëja kryesore që ne bejmë dhe që na ka dalë gjithmonë një ndihmë e madhe është konsultimi me eksperienca të tjera. Nuk kemi ardhur të shpikim, por të mësojmë sa më shumë nga të tjerët dhe të adaptojmë mësimet tona nga të tjerët në kushtet e Shqipërisë. Shumë shpejt drafti do të jetë gati dhe do të hapet për diskutim publik. Ashtu sikundër edhe drafti i aministisë fiskale që është gati dhe fillimisht po diskutohet me disa institucione ndërkombëtare.” u shpreh Rama”./Opinion.al

Pas