Aktualitet

“Imamet” ne burg. Alarm per sigurine e tyre!


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:16 - 16/11/15 |
root

Alarm ne burgun numer 302. Ne institutin e izolimit te sigurise se larte prania e “imameve” qe akuzohen per rekrutime ne Siri ka ngjallur shqetesim dhe ka shtuar ndjeshem masat e sigurise. Grupi i imameve eshte izoluar me masa shtese sigurie sic njofton gazetarka Klodiana Lala dhe Balkanweb.

Po sipas Balkanweb nje zyrtar i burgjeve eshte shorehur: “Kemi rritur në maksimum masat e sigurisë në ambientet e brendshme dhe të jashtme të burgut. Të paraburgosurit që po gjykohen në Gjykatën e Krimeve të Rënda për rekrutime xhihadiste, po mbahen nën vëzhgim të rreptë. Deri më tani nuk kemi konstatuar nga ana e tyre asnjë sjellje që bie ndesh me rregulloren e burgut. Gjithsesi, masat janë marrë për të shmangur ndonjë sulm të mundshëm nga jashtë”. Plani i masave të shtuara nuk ka një afat, në fakt e gjithë Policia e Shtetit ka kaluar në gatishmëri, nisur dhe nga mesazhi që mori në emailin personal ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, ku Shqipëria kërcënohej me sulme terroriste.

Sa i përket burgut 302, i njëjti zyrtar tha se ndryshe nga institucionet e tjera të vuajtjes së dënimit në vend, në këtë godinë ka masa më të shtuara, për shkak të të paraburgosurve që mbahen të izoluar, të cilët prokuroria i akuzon për thirrje ekstremiste. Të paraburgosurit, mes të cilëve edhe dy imamët e vetëshpallur Genci Abdurrahim Balla i xhamisë së Tiranës së Re dhe Bujar Hysa i Xhamisë së Mzezit, do të vijojnë të takohen normalisht me të afërmit e tyre, por kurrsesi nuk do të lejohen që në ambientet e paraburgimit të hyjnë persona të tjerë që nuk kanë lidhje gjaku për të pasur kontakt me ta.

KOMENTO (2)

Shkruaj nje koment

Pas