Aktualitet

IKMT gati të shembë pallatin 14 katësh në Durrës me 130 kg eksploziv


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:16 - 03/10/20 |
Opi Nion

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit ka njoftuar sot shembjen e një pallati 14-katësh në Durrës, i cili është dëmtuar nga tërmeti i 26 nëntorit të vitit që lamë pas.

Sipas  IKMT,  për shembjen e pallatit do të përdoren 130 kg eksploziv. Shembja do të ndodhë me shpërthim të kontrolluar.

Si pasojë e dëmeve të mëdha të tërmetit, deri më tani në qytetin e Durrësit mësohet se janë shembur rreth 100 objekte.

Njoftimi i IKMT

“IKMT 130 kg eksploziv për prishjen e pallatit 14 katësh në Durrës. Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit do të prishë sot pasdite, me shpërthim të kontrolluar një objekt (pallat) 14 katësh në Durrës, i cili u spostua gjatë tërmetit te nëntorit te kaluar dhe nga ekspertët u klasifikua i pabanueshëm. Për realizimin e shpërthimit, janë hapur në trupin e objektit 5 mijë furnela (vrima) dhe do të përdoren 130 kilogramë lëndë eksplozive. Vetëm pak ditë më parë, për dobësimin e strukturës së këtij pallati, IKMT kreu shpërthime të brëndshme. Deri tani vetëm në Durrës, janë prishur rreth 100 objekte të dëmtuara nga tërmeti”./Opinion.al

Pas