Aktualitet

I dënuar në Zvicër, arrestohet në Morinë 45-vjeçari nga Kosova


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:28 - 10/07/21 |
Opi Nion

Një 45-vjeçar nga Kosova është arrestuar në pikën kufitare të Morinës me qëllim ekstradimin drejt Zvicrës.

Në një njoftim zyrtar policia bën me dije se është vënë në pranga Skënder Murtezi, i shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi rezulton i dënuar me 2 vite e 9 muaj burg nga drejtësia zvicerane për veprën penale “Vjedhje, grabitje, rrahje, si dhe veprime të turpshme me të mitur”.

“Vihet në pranga, me qëllim ekstradimi drejt Zvicrës, një shtetas i shpallur në kërkim ndërkombëtar për veprat  penale “Vjedhje, grabitje, rrahje, si dhe veprime të turpshme me të mitur”. Në hyrje të Pikës së Kalimit Kufitar Morinë, shërbimet e Policisë Kufitare, si rezultat i masave të shtuara dhe shkëmbimit të informacionit me Interpol Tiranën, kanë ndaluar shtetasin e shpallur në kërkim ndërkombëtar:Skënder Murtezi, 45 vjeç, banues në Koshare, Kosovë.”, njofton policia.

Në përfundim të veprimeve hetimore, specialistët e Sektorit për Hetimin e Krimit në DVP Kukës bënë arrestimin provizor të këtij shtetasi, me qëllim ekstradimin e tij drejt Zvicrës, mbështetur në “Konventën Evropiane të Ekstradimit” të vitit 1957./Opinion.al

 

 

Pas