-U tha në Opinion

I besuari i misioneve amerikane,Shehu:Menaxhoj luftimin e terrorizmit,ekstremizmin dhe…Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:00 - 05/01/23 |
Opi Nion

Arianit Shehu, shqiptari i besuar i misioneve amerikane, Drejtor i Lartë i National Democratic Institute për Lindjen e Mesme ka qenë i ftuari i radhës në rubrikën “Pa kufij” të emisonit “Opinion” në Tv Klan.

Arianit Shehu ka treguar se menaxhon të gjitha programet e demokratizimit që financohen drejtpërdrejtë nga qeveria amerikane si dhe programet për luftimin e terrorizmit dhe ekstremizimit të dhunshëm.

I pyetur se sa i madh është buxheti i NDI për Lindjen e Mesme dhe Gjirin Persik, Shehu ka thënë se ndryshon gjatë viteve teksa ka treguar se afërsisht është dhjetëra milionë dollarë.

Blendi Fevziu: Cili është impenjimi juaj kryesor sot? Cili është pozicioni që keni?

Arianit Shehu: Pozicioni im është Drejtor i Lartë i National Democratic Institute për Lindjen e Mesme. I menaxhoj të gjitha programet e demokratizimit që financohen drejtpërdrejtë nga qeveria amerikane si dhe programet për luftimin e terrorizmit dhe ekstremizmit të dhunshëm.

Blendi Fevziu: Kur thoni Lindja e Mesme, përfshini dhe Izraelin brenda?

Arianit Shehu: Padyshim që po. Izraeli është pjesë e Lindjes së Mesme. Nuk kemi programe të posaçme për demokratizimin e Izraelit.

Blendi Fevziu: Sa vende mbuloni ju si drejtor?

Arianit Shehu: Bregun Perëndimor dhe Gaza, Sirinë, Jordanin. Mbikqyr gjithashtu dhe ndihmoj në programet e Libanit dhe të gjithë Gjirit Persik si këshilltar i lartë dhe pse nuk jam prezent në zyrë, jam në pozicion të monitoroj. Zyra qendrore është në Jaman.

Blendi Fevziu: Sa i madh është buxheti i NDI për të gjithë Lindjen e Mesme dhe Gjirin Persik?

Arianit Shehu: Ndryshon gjatë viteve, por kryesisht kap diku në dhjetëra milionë dollarë.

Blendi Fevziu: Pra ju menaxhoni dhjetra milionë dollarë në një prej zonat më të nxehta të globit./tvklan.al

Pas