Bota

Hungaria dhe Polonia bllokojnë miratimin e buxhetit të BE


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:17 - 16/11/20 |
Al Do

Hungaria dhe Polonia kanë bllokuar miratimin e buxhetit të BE për një klauzolë që lidh fondet e BE me respektimin e shtetit ligjor.

Paketa financiare përfshin një fond 750 miliardë euro për rikuperimin nga kriza koronavirusit.

Ambasadorët e 27 vendeve anëtare që u takuan në Bruksel nuk ishin në gjendje të miratonin buxhetin sepse të dy vendet vunë veton e tyre.

Shtetet e BE kishin rënë dakord për buxhetin prej 1.1 trilion euro për 2021-2027 dhe paketën e stimulit të koronavirusit pas një samiti katër-ditor në korrik ku ambasadorët kishin votuar edhe klauzolën që kushtëzonte përfitimin e fondeve të BE me respektimin e shtetit ligjor, sepse kërkonte vetëm një shumicë të kualifikuar.

Por buxheti dhe paketa e rikuperimit kishin nevojë për mbështetje unanime.

“Ne nuk mund ta mbështesim planin në formën e tij aktuale për të lidhur kriteret e sundimit të ligjit me vendimet e buxhetit,” tha Zoltan Kovacs, një zëdhënës i Kryeministrit Hungarez Viktor Orban.

Kryeministri polak Mateusz Morawiecki kërcënoi me veto javën e kaluar. Të hënën, Ministri polak i Drejtësisë Zbigniew Ziobro tha se çështja e sundimit të ligjit ishte “vetëm një pretekst”.

“Është me të vërtetë një skllavëri institucionale, politike, një kufizim radikal i sovranitetit,” tha ai.

Por kancelari austriak Sebastian Kurz, duke folur në një konferencë menjëherë pasi u bllokua buxheti, tha se “mbështetja e parimeve të sundimit të ligjit është një domosdoshmëri absolute” sepse shumat që u shpërndaheshin nga BE për vendet anëtare ishin shumë të mëdha.

Ambasadori gjerman Michael Clauss, i cili kryesoi takimin, paralajmëroi se BE do të përballej “me një krizë serioze” nëse paketa financiare nuk miratohej shpejt.

Hungaria dhe Polonia janë kritikuar për shkeljen e standardeve demokratike të parashikuara në traktatin themelues të BE. BE aktualisht po heton të dy vendet për minimin e pavarësisë së gjykatave, mediave dhe organizatave joqeveritare. Klauzola kërcënon t’u kushtojë atyre miliarda euro në fondet e BE-së.

Në një mesazh në Twitter, Johannes Hahn, Komisioneri i BE për Buxhet dhe Administratë, tha se ai ishte “i zhgënjyer” nga vetoja.

Ai u kërkoi vendeve anëtare të “marrin përsipër përgjegjësinë politike dhe të ndërmarrin hapat e nevojshëm për të finalizuar të gjithë paketën”.

“Kjo nuk ka të bëjë me ideologji por me ndihmë për qytetarët tanë në krizën më të rëndë që nga Lufta e Dytë Botërore,” shtoi ai.

Ngecja do të debatohet nga ministrat e çështjeve evropiane të BE të martën dhe nga udhëheqësit e BE në një video-konferencë të enjten. Sidoqoftë, zyrtarët thonë se një zgjidhje mund të kërkojë më shumë kohë. /Opinion.al

Pas