Bota

Historia e tmerrshme e taksistit ukrainas,u rrëmbye,rrah dhe u mbajt në një gropëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:38 - 10/07/22 |
Opi Nion

Mykhailo Orlovskyi kaloi dy ditë në një gropë në një pyll të ftohtë ukrainas pasi u rrëmbye nga rusët, u rrah me doreza boksi, u godit nga rryma me një armë trullosëse dhe u detyrua të këndonte himnin kombëtar rus në mënyrë të përsëritur.

Ai mund të shihet duke u përzënë nga ushtarët në majë të një automjeti të blinduar, me krahët në ajër. Në këtë moment, një ushtar rus po drejtonte makinën e Mykhailo-s, e cila po kapte arrestimin në kohë reale.

“Gjëja e parë që mendova ishte se si të mbijetoja. Gjëja e dytë ishte se do të vdisja”,  tha ai për Sky Neës.

Pamjet nga kamera e tij u publikuan më vonë në Rusi dhe u publikuan në internet nga një gazetar rus.

“Na rrahën në pyll, filluan të na merrnin në pyetje, pastaj na lidhën dhe na hodhën në një gropë ku na mbajtën dy ditë”, tha ai.

“Ishte 7 mars – dhe shumë ftohtë. Më hodhën një xhaketë, të cilën më pas e lidhën. Unë kisha veshur vetëm një xhaketë dhe pantallona sportive, dhe kaq. Por falë Zotit xhaketa kishte të paktën një kapuç”, tha ai.

Mykhailo punonte si shofer taksie,  por kishte ndihmuar edhe ushtrinë ukrainase në mënyrë vullnetare.

Pas dy ditësh në një gropë në pyll, ai u dërgua me helikopter në një burg në Kursk të Rusisë.

“Ne vazhdimisht na është dashur të nënshkruajmë dokumente, jemi marrë në pyetje, jemi rrahur. Gjithçka zgjati rreth gjashtë orë, na çuan në një dhomë të veçantë, ku na rrahën me doreza boksi në veshka, mëlçi, brinjë, qafë dhe këmbë. Ata përdorën gjithashtu një armë trullosëse. Na goditën aq fort.”

Ai përshkruan sesi të burgosurve burra dhe gra u rruhej koka, u morën mostrat e gjakut, ADN-në dhe gjurmët e gishtërinjve.

“Më morën telefonin dhe madje edhe unazën e martesës”, thotë ai. “Më morën të gjitha dokumentet…pasaportën, patentën e shoferit. Gjithçka është ende me ta.”

Rreth 500 civilë ukrainas ndodhen aktualisht në burgjet ruse. Mykhailo ishte brenda për katër javë në total përpara se të shkëmbehej në prill.

Gjatë kohës së tij të burgosur, ai u detyrua të këndonte himnin kombëtar rus në mënyrë të përsëritur.

“Kishte një radio, një altoparlant i varur në derë. Dhe kur luhej himni dhe luhej rreth 10-15 herë në ditë, ne duhej të rreshtoheshim dhe të këndonim himnin e Federatës Ruse.”

Ndërkohë në Ukrainë, familja e Mykhailos ishte shumë e shqetësuar për atë që i kishte ndodhur. Pas dy javësh, ata më në fund gjetën një fotografi ruse të marrë pas arrestimit të tij, e cila ishte publikuar në internet.

“E telefonova dhe i thashë se gjithçka është në rregull me mua, se jam gjallë dhe shëndoshë. Më kujtohen lotët e gëzimit. Ajo ishte e lumtur që Zoti do t’i bënte një dhuratë të tillë për ditëlindjen e saj.”

“Një moment shumë i vështirë ishte kur po flisja me vëllain tim dhe ai më tha se kishte një moment që mendonte se unë kisha vdekur tashmë, se nuk isha më atje. Është e vështirë edhe tani”, shprehet ai.

Mykhailo, pasi u lirua u kthye në vendin ku u mbajt peng nga rusët. Gjërat e tij personale ishin ende në tokë, këllëfi i syzeve, kufjet e tij AirPod, kartat e tij të biznesit.

Ai gjithashtu gjeti makinën e tij Mercedes, tashmë të djegur plotësisht, por numri serial ishte ende i dukshëm. Pa makinën e tij, ai ka humbur punën dhe tashmë po përballet me barrën financiare.

Por ai ka arritur të arratiset me një mesazh të rëndësishëm për botën mbi tmerret që përjetojnë civilët ukrainas në paraburgimin rus.

Pas