Bota

Guterres: Të vendosen taksa të reja për kompanitë e karburanteveBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:17 - 20/09/22 |
Opi Nion

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres tha këtë të martë se ekonomitë e pasura duhet të godasin kompanitë e naftës dhe gazit me taksa të reja të papritura për të ofruar ndihmë për vendet që vuajnë nga ndryshimet klimatike dhe njerëzit që po luftojnë me rritjen e faturave të energjisë dhe ushqimit.

Shefi i OKB-së akuzoi gjigantët energjetikë se “ushqehen me qindra miliarda dollarë në subvencione dhe fitime, ndërsa buxhetet e familjeve tkurren dhe planeti ynë digjet”.

Komentet e Guterres, në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork, vijnë pas një propozimi të Bashkimit Evropian për të vendosur një taksë të papritur mbi kompanitë e naftës, gazit dhe qymyrit, shumë prej të cilave kanë raportuar fitime rekord pasi lufta e Rusisë në Ukrainë dhe kriza energjetike kanë çuar në rritjen e çmimeve .

Komisioni Evropian po propozon që shtetet e BE-së të marrin një pjesë prej 33% të fitimeve të tepërta të kompanive.

“Sot, po u bëj thirrje të gjitha ekonomive të zhvilluara që të tatojnë fitimet e papritura të kompanive të karburanteve fosile. Këto fonde duhet të ridrejtohen në dy mënyra: në vendet që vuajnë humbje nga dëmet e shkaktuara nga kriza klimatike, dhe te njerëzit që luftojnë me rritjen e çmimeve të ushqimit dhe energjisë”, tha Guterres në Asamble.

Komentet e tij vijnë gjithashtu pasi disa vende të botës janë goditur nga përmbytje, uragane dhe tajfune.

Më shumë se 1,500 njerëz vdiqën në Pakistan gjatë tre muajve të shiut ekstrem musonor që shkencëtarët e kanë lidhur me ndryshimin e klimës. Po ashtu, më shumë se 300 njerëz kanë vdekur nga përmbytjet në Nigeri këtë vit.

Tajfunet dhe uraganet kanë sjellë përmbytje në Porto Riko, Republikën Domenikane dhe Japoni këtë javë. Thatësira po ndikon në pjesë të mëdha të Shteteve të Bashkuara, Kinës dhe Evropës.

Guterres paralajmëroi se një “dimër i pakënaqësisë globale është në horizont”, me pabarazinë  dhe kriza e kostos së jetesës që janë në rritje ndërsa planeti digjet.

Në tremujorin e dytë të këtij viti, gjigandi i naftës dhe gazit Shell (RDSA) fitoi fitime rekord prej 11.5 miliardë dollarësh, duke thyer rekordin e tij të mëparshëm të postuar vetëm tre muaj më parë.

ExxonMobil (XOM) gjithashtu theu rekordin e saj në të njëjtën periudhë, me 17.9 miliardë dollarë, gati dyfishi i asaj që fitoi në tremujorin e parë shumë fitimprurës.

Fitimet e BP (BP) arritën nivelin më të lartë në 14 vjet, prej 8.45 miliardë dollarë. Asambleja e Përgjithshme e OKB-së ka të ngjarë të dominohet nga lufta e Rusisë në Ukrainë. Kriza klimatike, megjithatë, do të jetë e pashmangshme, duke u kryqëzuar me disa çështje në rendin e ditës, duke përfshirë energjinë dhe sigurinë ushqimore.

“Kriza klimatike është çështja përcaktuese e kohës sonë. Dhe duhet të jetë përparësia e parë e çdo qeverie dhe organizate shumëpalëshe. E megjithatë veprimi i klimës po vihet në prapavijë pavarësisht nga mbështetja dërrmuese e publikut në mbarë botën,” tha Guterres.

 

 

Pas