Sociale

Lira Gjika: Dashuria mes nënës dhe babait ndryshonBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:30 - 20/09/22 |
Opi Nion

Pediatria Lira Gjika e ftuar në emision  “Ditë e Re” ka folur për prindërimin dhe ka dhënë këndvështrimin e saj në lidhje me të qenit prezent në jetën e fëmijës, duke mos i kushtuar vëmendje kur je prezent në një kohë të reduktuar duke patur komunikim me ta.

Gjika tha se termi kohë cilësore është një term abuziv.  Sipas saj prindërimi s’duhet konsiderohet si punë, por si një marrëdhënie që ka në bazë të saj dashurinë.

“Unë jam kundra me termin kohë cilësore, është një term abuziv sepse dhe kur s’jemi me fëmijën, mënyra si sillemi me ta kur jemi prezent, apo mënyra sesi e shpjegojmë mungesën si dy njerëz të ndryshëm që kemi nevojë për të qenë bashkë dhe veç e veç, është e rëndësishme. Prindërimi s’duhet të konsiderohet punë, ajo është një marrëdhënie që ka në bazë të saj dashurinë”, tha Gjika.

Po ashtu, Gjika u shpreh se të mbajturit në një dorë telefonin dhe në tjetrën fëmijën nuk e bën një grua një nënë më të keqe.

Ndër të tjera, ajo tha se dashuria mes nënës dhe babit ndryshon, pasi sipas saj njëra është mbrojtëse, ndërsa tjetra orientuese.

“Dashuria mes nënës dhe babit ndryshon. Nëna ka dashuri mbrojtëse dhe babai ka dashuri orientuese”, tha Gjika.

Pas