Aktualitet

Gripi i pulave/Ministria e Bujqësisë: 120 mijë shpendë do të asgjësohen


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:44 - 22/03/22 |
Opi Nion

Zv/ministrja e Bujqësisë, Ermira Gjeci ka dhënë detaje për përhapjen e gripit të shpendëve në Shqipëri, pas zbulimit të rasteve të para në fermat e Durrësit.

Ajo ka thënë se ka nisur puna për asgjësimin e shpendëve të ngordhur ndërsa shtoi se konsumatori nuk është i rrezikuar.

 “340 mijë shpendë, ka nisur procesi i asgjësimit të 120 mijë shpendëve që ndodhen në të njëjtat kapanone.Në çdo dalje që ne kemi bërë kemi konfirmuar që procesi është bërë në bazë të legjislacionit në fuqi. Gripi i shpendëve është stinor.

Kryesisht transmetohet nga shpendët e vjetër që fluturojnë. Ne nuk pretendojmë që nuk do kemi më grip. E rëndësishme është të marrim masa. Fokusi jonë është të shpëtojmë tufën e shpendëve. Është një sëmundje që nuk transmetohet te konsumatori.

Sot kemi një vatër të izoluar. Ka shpendë që kanë ngordhur. Ka edhe nga ata që janë të infektuar dhe ligji parashikon eleminimin dhe asgjësimin e tyre. Për të dyja kategoritë ka nisur procesi i eliminimit të tyre nga kapanonet.  Pjesë e dëmshpërblimit është e parashikuar në ligj dhe vjen pas një hetimi për shkak pasojë”, tha zv/ministrja.

Pas