Aktualitet

Gjykata Kushtetuese, paralajmëron Kim: Rastet e vështira po vijnë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:35 - 21/05/21 |
Opi Nion

Ambasadorja e SHBA-vë në Tiranë, Yuri Kim, ka reaguar sërish për Reformën në Drejtësi. Përmes një statusi në Twitter Kim shkruan se pas 3 vitesh paralizimi, Gjykata Kushtetuese u bë funksionale në Dhjetor 2020. Teksa thekson se që atëherë, Gjykata ka shqyrtuar 100 çështje dhe ka dhënë 25 vendime, paralajmëron se rastet e vështira po vijnë.

Më tej, ambasadorja thekson se SHBA do të jetë me Shqipërinë, derisa sistemi i drejtësisë të jetë plotësisht funksional.

“Pas 3 vitesh paralizimi, Gjykata Kushtetuese u bë funksionale në dhjetor të vitit 2020. Deri më tani, Gjykata Kushtetuese ka shqyrtuar 100 çështje dhe ka marrë 25 vendime. Rastet e vështira po vijnë. Reforma në Drejtësi është e vërtetë. SHBA do të jetë me ju, derisa sistemi i drejtësisë të jetë plotësisht funksional”, shkruan ambasadorja Kim./Opinion.al

Pas