Kronikë

Gjykata italiane e dënon përfundimisht me 15 vite burg, por Moisi Habilaj zhduket


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:11 - 19/05/22 |
Opi Nion

15 vjet dhe 5 muaj burg është dënimi përfundimtar i gjykatës italiane për Moisi Habilajn, i cili akuzohet për trafikim të lëndëve narkotike dhe grupit të strukturuar kriminal.

Habilaj u arrestua në vitin 2017 së bashku me 11 persona të tjerë, të cilët kryenin transportin e drogës nga Shqipëria në Sicili.

Në vitin 2017, Habilaj përfundoi në qendër të hetimit të Rosa dei Venti nga policia financiare e Katanias për trafik droge në rrugën Shqipëri-Sicili. Së bashku me Habilajt përfunduan në pranga njëmbëdhjetë persona të tjerë me hetimin që pas pak javësh u zgjerua më tej duke përfshirë edhe ish-ministrin e Brendshëm shqiptar Saimir Tahiri.

Habilajt, të cilët e kishin bazën e operacioneve mes Katanias, Lentinit dhe krahinës së Raguzës, nuk do të shkojnë pas hekurave të paktën për momentin. Që nga fillimi i janarit 2021, Hablaj është në arrati.

Habilaj, pasi u dënua në shkallën e parë dhe kishte kaluar gati një mijë ditë në burg, për shkak se iu nënshtrua masave të parandalimit që nga blici i 2017-ës, mori masën e sigurisë “arrest shtëpie”. Në verën e vitit 2020, 44-vjeçari u transferua, pa byzylyk elektronik, në shtëpinë e vëllait të tij Gazmend.

Datat që duhet të rrethohen me të kuqe në kalendar janë dy. Ajo e datës 17 dhjetor 2020, kur në procesin e Apelit mbërrin konfirmimi i dënimit me 15 vjet e 5 muaj dhe ajo e 30 dhjetorit 2020. Ditën e fundit Habilaj merret nga policia dhe dërgohet në komisariatin e Caltagirone. Moisi Habilajt i ishte bashkuar gruaja e tij që ishte larguar nga Shqipëria. Kalojnë disa ditë, gruaja niset për në Ballkan dhe trafikanti zhduket, duke filluar të fshihet.

Habilaj, pavarësisht thashethemeve të vazhdueshme nga Shqipëria, nuk është përfshirë asnjëherë zyrtarisht në programin e mbrojtjes të rezervuar për bashkëpunëtorët e drejtësisë. Të vetmet indikacione që iu dhanë magjistratëve ishin ato të dhëna gjatë gjykimit të shkallës së parë, kur Habilaj u ndalua në burgun Bicocca në Catania. Pak pranime dhe asnjë akuzë ndaj kushëririt ish-ministër. Çështja e drejtësisë italiane ka pasur një vazhdimësi jo vetëm politike por edhe hetimore në Shqipëri.

Pas