Aktualitet

Gjykata i lë shtëpinë dhe kujdestarinë e fëmijëve burrit dhunues


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:00 - 01/07/21 |
Opi Nion

Emisioni Stop në Tv Klan ka shkuar në Pogradec për problemin e zonjës Ornela Kolneku 40 vjeç. Ajo është nënë e dy fëmijëve 17 dhe 20 vjeç, e divorcuar nga bashkëshorti pas një martese 20-vjeçare. Shkak është bërë dhuna e ish-burrit.

Ornela është pajisur me urdhër-mbrojtje vetëm 2 ditë pas divorcit dhe ky urdhër ka lënë jashtë shtëpisë Ornelën dhe ish-bashkëshortin në shtëpi.

Ornela Kolneku: Unë jam një zonjë 40 vjeçe, e martuar 21 vjeç. Nga kjo martesë kam sjellë dy fëmijë; një djalë 17 vjeç dhe një vajzë 20 vjeçe. Në datën 3 Shtator marr divorcin, bëhet seanca e fundit. Bashkëshorti, edhe pse më kishte dhunuar, vazhdon më kërcënon dhe atë ditë pasi dalim nga salla e gjyqit të divorcuar. Shkoj në komisariat, marr urdhër-mbrojtje dhe aty vendos gjykata urdhrin e menjëhershëm që ti duhet të dalësh nga banesa sepse bashkëshorti me të dy fëmijët ka vendosur që të paguajë një banesë me qira dhe ti të mos futesh në shtëpi. Unë kam insistuar, i kam thënë duhet të dalë dhunuesi nga shtëpia apo unë? Jo, duhet të dalësh ti. U mor vendimi që bashkëshorti do paguajë 10 mijë Lekë të reja dhe për të dalë nga shtëpia, për ushqim, për banesën për të gjitha. Nuk mbulohej dot me 100 mijë Lekë as qiraja, as ushqimet, kisha dhe probleme shëndetësore, nuk arrita dot. Vendosa që ato 100 mijë Lekë që i hedh bashkëshorti për ambientin e qirasë dhe ushqimet, thashë po i marr medikamente që kurohem dhe po iki të jetoj te prindërit se nuk e shtyja dot. Më mbylli dhe kontaktet me fëmijët. Në qoftë se ju do flisni me nënën, nuk do jetoni në shtëpi.

Gazetarja e emisionit Stop shkoi në Gjykatën e Pogradecit ku u takua me gjyqtarin Artan Jahollari, i cili ka bërë zgjidhjen e martesës në kohë rekord i ka lënë fëmijët babait. Kjo për shkak të raportit psikologjik të hartuar nga psikologia e caktuar kryesisht, Marinela Apostoli.

Gjyqtari: Këtu kanë deklaruar ata në mënyrë të përmbledhur martesën, mardhëniet e tyre. “Në fillim mardhëniet i kemi patur të mira,- thotë babai. Me kalimin e viteve janë ftohur raportet e tyre. Kurse e paditura ka deklaruar, që nuk jam dakord t’i jap fund, nuk ka kërkuar zgjidhje…

Gazetarja: Megjithëse bashkëshorti më ka dhunuar..

Gjyqtari: Më ka dhunuar dhe më ka folur fjalë të ulta- thotë,- unë përsëri, do t’i rregullojmë gjërat. Nuk është e vërtetë, që unë kam dalë nga shtëpia me dëshirën time, por më ka nxjerrë bashkëshorti.

Gazetarja: Pra brenda 3 muajve, as 2 muajve, është mbyllur një proces divorci i një martese 20 vjeçare, pavarësisht, që zonja ka qenë kundër divorcit?

Gjyqtari: Aq me dy seanca, 3 seanca. Ka qenë kundër divorcit, po ky bashkëshorti, ajo ka këmbëngulur shumë, që të mos zgjidhej martesa, po ky bashkëshorti thoshte unë do ta zgjidh, se unë këtë person e vlerësoj shumë, e dua shumë, por nuk jetoj dot më këtë, ishte i bindur ai.

Gazetarja: Nga momenti, që je divorcuar, të lutem më thuaj pak, sa herë ke mundur të takosh fëmijët?

Denoncuesja: Vetëm dy herë e kam takuar djalin dhe herë të tjera më ka thënë nuk jam, jam me babin, jam në punë. Nuk ka dalë. Dy herë e kam takuar.

Gazetarja: Ti mendon, që djali nuk ka dëshirë të të takojë, apo është i ndikuar nga babai?

Gjyqtari: Unë jam e bindur, që ka frikën e të atit dhe dy herë, që më takon nuk e shpreh, po e shikoj që thotë- “Ik, se do më shohin, ik se do më shohin, që po të takoj ty”- dhe iki.

Gazetarja: Zonja nuk po gëzon të drejtën e mëmësisë…

Gjyqtari: Për të takuar fëmijën. Po ai dhe pak mbush moshën 18 vjeç.

Gazetarja: Pse, pse? Sepse një raport psikologjik, i ardhur nga psikologia, ka vlerësuar dhe ka marrë të mirëqenë dëshirën e një 17 vjeçari, për të jetuar me babain, pa marrë parasysh marzhin e manipulimit, që mund t’i bëjë babai fëmijës.

Gjyqtari: Kush mund ta ndajë plotësisht atë, që thua ti, manipulimin?

Gazetarja: Psikologu! Nuk arrin ta kuptojë psikologu një fëmijë të manipuluar?

Gjyqtari: Ju gjykoni që duhet t’ia kishte lënë nënës, ajo ka gjykuar, që 70% është më shumë për babain, 30% mund të ishte për nënën. S’ka kategori fikse për këtë pjesë, domethënë. Unë bazohem te aktet e ekspertimit psikologjik, që thotë, që dëshira e fëmijës ka qënë, që të jetojë me babain. Ky është një problem, që e kanë të dy në lidhje me takimet e fëmijës, ai besoj dhe një vit dhe del 18 vjeç dhe do të vendosë vetë me kë do të qëndrojë, me kë do takohet. Kështuqë edhe zyra e përmbarimit nuk ndërhyn dot në këtë pjesë.

Pas gjykatës, gazetarja e emisionit Stop tentoi të kishte një komunikim me psikologen Marinela Apostoli. Por, psikologia mbylli telefonin dhe nuk u përgjigj edhe pas disa tentativave për t’u lidhur me të.  / Tv Klan

Pas