Aktualitet

GJKKO nxjerr nga regjimi 41 bis Klement ÇalënBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:53 - 17/10/22 |
Opi Nion

Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka nxjerrë nga regjimi 41 bis, Klement Çalën. Gjykata ka pranuar kërkesën e Çalës dhe ka shfuqizuar urdhrin e 5 Majit 2022 të ministrit të Drejtësisë për vendosjen e Çalës në regjimin e posaçëm në burgun e sigurisë së lartë.

Konkretisht Gjykata vendosi:

“1. Pranimin kerkeses se kerkuesi Klement Pellumb Çala.

2. Shfuqizimin e Urdhrit Nr. 230, date 20.05.2022 to Ministrit to Drejtesise “Per vendosjen ne regjimin e posaçëm të ushtrimit të të drejtave në burgun e sigurise se larte per të paraburgosurin Klement Çala.”, si to pabazuar ne prova dhe ne ligj.

3. Ngarkohet Ministri i Drejtesise ne bashkepunim me Prokurorine e Posagme kunder Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar për zbatimin e ketij vendimi.

4. Shpenzimet gjyqesore siç janë bërë.

5. Kunder ketij vendimi lejohet ankim brenda 15 (pesemedhjete) diteve ne Gjykaten e Posaçme të Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar nga e nesermja e njoftimit të këtij vendimi.

U shpall sot ne Tirane, me date 17.10.2022″.

Në mars të vitit 2019 ranë në prangat e policisë Klement Çala bashkë me vëllain e tij Eldi Çala, të cilët akuzohen për supergrabitjen e miliona eurove vitin e shkuar në Aeroportin e Rinasit./Opinion.al

 

Pas