Bota

Arrogante dhe ofenduese? Ja çfarë mendon Silvio Berlusconi për MeloninBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:12 - 17/10/22 |
Opi Nion

Silvio Berlusconi e ka përshkruar Giorgia Melonin, e cila pritet të bëhet kryeministre e Italisë si “dominante” ndërsa marrëdhënia e tyre vjen duke u përkeqësuar.

Partia Vëllezërit e Italisë së Melonit, e cila ka rrënjë neofashiste, fitoi pjesën më të madhe të votave në zgjedhjet e përgjithshme më 25 shtator, duke ndihmuar në sigurimin e shumicës më të madhe të çdo qeverie koalicioni në Itali që nga viti 1994.

Presidenti i vendit, Sergio Mattarella, pritet t’i japë Melonit mandatin këtë javë për të krijuar një qeveri me aleatët e saj, duke përfshirë Forza Italia të Berlusconit dhe Ligën e ekstremit të djathtë të Matteo Salvinit.

I ulur në senat, Meloni shkarraviti në një copë letër, e cila u fotografua nga shtypi dhe u botua nga La Repubblica, se Meloni ishte “patronizuese, shefe, arrogante dhe ofenduese”.

Tensionet mes dyshes u përshkallëzuan pasi Meloni vuri veton ndaj kërkesave të Berlusconit mbi kabinetin, i cili përfshinte dhënien e Ministrisë së Drejtësisë një politikani të Forza Italia, me fjalë të tjera dikujt besnik ndaj Berlusconit, i cili mund të mbronte interesat e tij ndërsa problemet e tij ligjore vazhdojnë.

Mediat e huaja shkruajnë se, shënimi i Berlusconit përfundonte: “Ajo nuk ka vullnet për të ndryshuar,  me të nuk mund të shkosh mirë”. /Opinion.al

Pas