Kronikë

GJKKO lë sërish në burg babain e Arbër Çekajt


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:30 - 24/09/21 |
Opi Nion

Gjykata e Posaçme kundër Krimit dhe Korrupsionit, ka refuzuar për të dytën herë lirimin nga qelia te Selim Çekajt, babait të Arbri Çekajt.

Sipas News24, GJKKO mori këtë vendim edhe pse ndaj tij SPAK kishte kërkuar masën e sigurisë  “Arrest në shtëpi”.

Më herët SPAK ka kërkuar masën e “arrest në shtëpi”, duke arsyetuar se nga të dhënat nuk ka prova që ai të jetë i përfshirë në çështjet e trafikut të drogës. Sipas prokurorit, derisa të kryhen hetimet, Çekaj duhet të qëndrojë në “arrest shtëpie”.

Nga ana tjetër Çekaj pretendon se nuk ka lidhje me ngarkesën e drogës, ndërsa si argument për t’u liruar nga burgu, ai përdori problemet shëndetësore, si dhe të kujdeset për bashkëshorten e tij.

Ndërsa i biri, Arbër Çekaj ndodhet në qeli dhe i dënuar me 14 vite, pas gjetjes së 613 kg kokainë po në kontejnerët me banane.

Selim dhe Arbër Çekaj akuzohen për trafik ndërkombëtar kokaine.

Pas