Bota

Gjermania po përjeton rritjen më të lartë të viktimave nga COVID-19


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:57 - 11/11/20 |
Al Do

Gjermania ka raportuar rritjen më të madhe të vdekjeve të lidhura me Covid-19 që nga Prilli, pasi ministri i saj i shëndetësisë paralajmëroi se numri i infeksioneve ditore nuk kishte rënë aq sa duhet për të rrafshuar kurbën.

Ekonomia më e madhe e Evropës, në një bllokim të pjesshëm që nga 2 nëntori, regjistroi 18,487 infeksione të reja dhe 261 vdekje në ditë, tha Instituti Robert Koch për sëmundjet infektive.

Kancelarja, Angela Merkel, ka thënë se mbyllja e emergjencës gjatë një muaji që përfshin mbylljen e restoranteve, palestrave dhe teatrove ishte e nevojshme për të përmbysur një rritje të rasteve të koronavirusit që rrezikon spitalet.

“Shifrat po rriten, por jo aq shumë,” i tha ministri i shëndetësisë, Jens Spahn transmetuesit gjerman RTL. “Kjo është inkurajuese, por nuk është e mjaftueshme.”

Edhe pse numri i infeksioneve të reja të konfirmuara ditore ka mbetur nën 20,000 për katër ditë rresht, numri i vdekjeve është në rritje dhe spitalet po raportojnë një përdorim më të lartë të terapisë intensive, tha Spahn.

“Padyshim që po shohim shenja ndryshimi, por ende nuk mund të flasim për një ndryshim të trendit,” tha ai, duke shtuar se numri i vdekjeve dhe pacientët që kishin nevojë për terapi intensive do të binin vetëm nëse numri i infeksioneve do të binte ndjeshëm.

Ndryshe nga bllokimi i saj i parë në fillim të këtij viti, Gjermania po mban të hapura shkollat ​​dhe qendrat ditore të kujdesit në mënyrë që prindërit të mund të shkojnë në punë dhe të kufizojnë dëmtimin e një ekonomie që pritet të pësojë recesionin e saj më të keq që nga lufta e dytë botërore.

Kreu i sindikatës së mësuesve të Gjermanisë tha, megjithatë, se të paktën 300,000 nxënës dhe më shumë se 40,000 mësues ishin aktualisht në karantinë, ose sepse kishin virus ose kishin rënë në kontakt me një individ të infektuar./ Opinion.al

Pas