Bota

Teksas bëhet shteti i parë në SHBA me mbi 1 milion të infektuar me COVID


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:03 - 11/11/20 |
Al Do

Teksas është bërë shteti i parë amerikan me më shumë se 1 milion raste të konfirmuara Covid-19, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins.

Shteti i dytë më i populluar në SHBA ka regjistruar 1,010,364 raste koronavirusësh që nga fillimi i pandemisë në fillim të marsit, sipas të dhënave në faqen e internetit të Johns Hopkins. Rreth 19,337 persona në Teksas kanë vdekur nga koronavirusi.

Teksas kohët e fundit kishte kapërcyer Kaliforninë, shtetin më të populluar të SHBA, për numrin më të lartë të testeve pozitive me koronavirus. Numri i vërtetë i infeksioneve ka të ngjarë të jetë më i lartë sepse shumë njerëz nuk janë testuar dhe studimet sugjerojnë që njerëzit mund të infektohen dhe të mos ndjehen të sëmurë.

Teksasi regjistroi 10.865 raste të martën, duke vendosur një rekord të ri ditor, thanë zyrtarët shtetërorë. Rreth 132,146 raste janë aktive, me 6,170 pacientë aktualisht në spital, numri më i lartë që nga 18 Gushti, sipas shifrave të shtetit të lëshuara të martën./ Opinion.al

Pas