Te Fundit

Gjermani, vdes pararendësi i Euro-s, ish-kancelari gjerman Helmut ShmidtBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:43 - 10/11/15 |
b.f

Ka ndërruar jetë në moshën 96 vjeçare ish kancelari gjerman Helmut Schmidt, i cili e udhëhoqi  Gjermaninë gjatë viteve 1974-82. Njoftimi u dha nga zyra e tij mbrëmjen e sotme. Schmidt, socialdemokrat, është cilësuar si arkitekt i sistemit monetar evropian që lidhte BE-në dhe si pararendës që i rrugës drejt euros. Një nga vlerësimet për Shmidt janë hapat që ndërrmori në konsolidimin ekonomik të Gjermanisë.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas