Bota

Gjermani/ Mbyllet procesi i votimit, rezultatet e Exit-polleve të para


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:24 - 26/09/21 |
Opi Nion

Është mbyllur procesi i votimit për zgjedhjet parlamentare në Gjermani.

Teksa me mbylljen e votimeve janë bërë edhe mbylljen e  Exit-Pollet e para.

Sipas tyre, deri më tani rezultat janë:

ezultatet paraprake sipas exit polls pas mbylljes së qendrave të votimit në orën 18:00 janë:

  • CDU/CSU   25%
  • SPD     25%
  • Të Gjelbërit  15%
  • FDP  11%
  • AfD  11%
  • E Majta   5%
  • Të tjera  8%

Kujtojmë se ditën e sotme gjermanët kanë votuar për parlamentin federal, të ashtuquajturin Bundestagu. Në garë për kancelar përballë Armin Laschet, që është dhe pasardhësi i Merkel është Olaf Scholz.

Merkel kërkoi më herët votën për pasardhësin e saj, Laschet, duke thënë se Gjermania me të do të jetë në duar të sigurta.

Pas