Aktualitet

“Gërdeci”, zbardhet vendimi i GJKKO për Mediun: I hapet rrugë gjykimit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:02 - 12/10/21 |
Opi Nion

Është zbardhur këtë të martë vendimi i Gjykatës së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar për ish-ministrin e Mbrojtjes Fatmir Mediu për çështjen “Gërdeci”.

Gjykata shprehet se afatet e parashkrimit janë respektuar pasi Mediu është marrë i pandehur që në vitin 2009. Po ashtu thuhet se imuniteti, pengesa e vetme që ka qenë ka rënë kështu që konsiderohet e hapur rruga e gjykimit.

“Nuk është gjë e gjykuar. Afatet e parashkrimit janë respektuar se është marrë i pandehur që në vitin 2009. Pengesa e imunitetit ishte përkohshme. Rënia e kushtit për pasur imunitet konsiderohet fakt i ri që hap rrugën e gjykimit”, thuhet në vendimin e gjykatës, raporton abc news.

Gjykata e Posaçme vendosi që të rihapë çështjen “Gërdeci”, duke nisur rigjykim për ish-ministrin e Mbrojtjes Fatmir Mediu, duke pranuar kështu kërkesën e prokurorisë dhe të familjes Durda.

Shpërthimi në fabrikën e demontimit të armëve në Gërdec, shkaktoi vdekjen e 26 personave, plagosjen e rëndë të 27 të tjerëve, plagosjen e lehtë të 109 të të tjerëve. /Opinion.al

Pas