-Jetë dhe Stil

Gazetarët kosovarë tallen me studimin e virgjërisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:31 - 07/11/15 |
b.f

Një studim i kryer nga Agjencia e Statistikave të Kosovës, doli në përfundimin se të gjitha vajzat e pamartuara deri në moshën 24-vjecare janë të virgjëra. Ky lajm është bërë objekt ironie nga disa gazetarë të njohur në Kosovë, të cilët në statuset e tyre në FB nuk kanë ngurruar të bëjnë komentet e para.

Berat Buzhala është ndoshta ndër më therësit në ironine e tij. “Sipas studimit te Entit te statistikave te Kosoves, te gjitha vajzat deri ne moshen 24 vjecare qenkan te virgjera. E gjithe keto motele kush po i popullon? Burrat me gra te veta po shkojne a?
Hajt se na kalon edhe ky far tripi per me rrejte ne anketa dhe sondazhe”, shkruan gazetari Berat Buzhala, duke e shoqëruar komentin e tij edhe me një barcaletë, paksa pikante.

 

berat

Ndërkohë, edhe gazetarja e lajmi.net, Teuta Gashi i dedikon një status këtij lajmi, duke u treguar më e drejtpërdrejtë, tipike në fakt për natyrën e shkrimeve të saj. Teuta, prek në këtë status edhe rikthimin e virgjërisë që me sa duket vazhdon të jetë i pranishëm: “Pash Zotin a ka mendu dikush që me i pyet a je e virgjër, thojnë JO a! Po tu pas parasysh faktin me kënd martohen ato, normal që thojnë PO, edhe normal që e kepin e ç’kepin, e edhe mirë ua bëjnë”, shkruan gazetarja.

teuta gashi

Një tjetër koleg, Shkëlzen Dakaj, gazetar në portaklin Infokusi.com, komenton në statusin e Teutës me ironi.

“Shume i vertete eshte ky studim. Nuk ka shqiptar qe u martu e nuk i ka dalë gruja vigjine.
E per meshkuj, krejt avanturista jane, myten tuj ndrru femrat (Jo kto virgjinat po kineze)”, shkruan ai.

dakaj

Ndërkohë, më serioz tregohet shkrimtari Albatros Rexhaj, kur flet për këtë lajm. “Ky është një studim që nxit tallje dhe I pabazuar. Konsideroj që përderisa shqiptarët, meshkuj dhe femra kur flitet për ëështje të natyrës intime nuk janë të sinqertë, kam arsye të fuqishme të dyshoj në rezultatin e këtij studimi”.

albatos

KOMENTO (2)

Shkruaj nje koment

  1. Cdo njeri qe vepron dicka te gabuar deshiron ti fus te gjithe ne ate rreth vicioz, po lexoja me kureshtje se kush jane keta fare gazetaresh, dhe per fat te keç jan te gjithe qe kane probleme me konceptin familje dhe ndershmeri! Radhe tjeter mos beni anketa ne popull por pyesni keto se keto e dine sesi jane njerezit ne shqiperi!

Pas