Kryesore

Gafa e vartësve të Peleshit/AKU: Na falni po bllokuam 70 ton ushqime!


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:25 - 26/10/18 |
b.f

Siguria ushqimore është një nga problemet që shqetëson më së shumti qytetarët, kur çdo ditë emisionet investigative denoncojnë sidomos produktet e qumështit, mishit, etj.

Institucioni që mban përgjegjësi për sigurinë e ushqimeve është AKU në varësi të Ministrisë së Bujqësisë. Dhe është pikërisht ky institucion që kur përpiqet të nxjerrë në pah punën e vet, bën gafa të rënda. Sot në një njoftim për mediat, mbërritur në email në orën 09:00 thuhet se AKU ka bllokuar 13.3 ton ushqime në dogana.

Dy orë më pas, AKU terheq mbrapsht njoftimin e parë dhe thotë janë bllokuar 70 ton ushqime!!!

Jo vetem kaq, por ndaj AKU ka edhe një përgënjeshtrim nga kompania e përmendur në njoftim se ka sjellë në Shqipëri domate të mykura.

“Dua të sqaroj se trajleri i bllokuar nga AKU nuk është import. Është ngarkesë e nisur në Lituani dhe është kthyer mbrapsht pasi klienti në Lituani nuk ka bërë pagesën. Kemi marrë vendimin ta kthejmë ngarkesën dhe të bëjmë asgjësimin e produktit. Siç dihet botërisht, në Lituani tani nuk ka produkte bujqësore”, thotë përfaqësuesi i “TOMATO AL”.

AKU për domatet: “Në pikën doganore, Qafë Thanë është bllokuar një sasi prej 18 ton domate me vendorigjinë Lituani pasi u konstatua prezencë myku dhe të kalbura- pra të papërshtatshme për konsum”.

*Më poshtë gafat e AKU me njoftimet që bën për qytetarët

Njoftimi i parë: 13.3 ton ushqime të bllokuara.

Njoftimi i dytë: 70 ton ushqime.

Pas